Ako testujem produkty pri recenzovaní, čo je pre mňa dôležité a čo znamenajú jednotlivé hodnotenia

Ak ste sa už aspoň trochu zoznámili s mojim blogom, určite vám neuniklo, že jeho veľkú časť tvoria práve recenzie kozmetiky. Testovaniu a recenzovaniu kozmetiky sa venujem už od nepamäti a dovolím si tvrdiť, že viem produkty už počas nakupovania v obchode pomerne dobre odhadnúť. Za tie roky používania všemožných produktov od výmyslu sveta som sa naučila čo funguje a čo je naopak len zbytočná strata času a peňazí a aj to je dôvod prečo si myslím, že je môj názor naozaj relevantný. Som preto nesmierne rada, že je vás čoraz viac, ktoré si chcete odo mňa nechať poradiť. Kozmetika je vec neuveriteľne individuálna a preto sa nedá vždy jednoznačne určiť, či je daný výrobok hit alebo shit. Aj napriek tomu som sa rozhodla s vami podeliť o moje názory z tejto oblasti, pretože vám to môže pomôcť nájsť ideálny produkt pre vás, alebo (povedzme si úprimne) v mnohých prípadoch aj ušetriť nejaké to euro. Preto je, ešte skôr než si vôbec začnete čítať moje recenzie, dobré vedieť, aké sú moje nároky na kozmetiku, čo od nej očakávam a naopak čo na nej neznášam.

Na začiatok teda pár slov o mne, o mojom tele, vlasoch, pleti a problémoch, ktoré ma dlhodobo trápia a ktoré pri výbere kozmetiky pochopiteľne zohľadňujem. Ťahá mi pomaly ale isto na tridsať, som strednej výšky a silnejšej postavy. Pokožku tela mám vcelku normálnu s jemným výskytom celulitídy, bohužiaľ mám vďaka rýchlemu nárastu váhy aj dosť viditeľné strie. Vlasy mám dlhé, už niekoľko rokov si ich farbím výlučne hennou. Trápi ma, že sa pomerne rýchlo mastia a takisto zvyknem trpieť rozštiepenými končekmi. Moja pleť je väčšinu roka mastná, no občas aj ja zažívam suchoty. Okrem toho mám hlavne v období pred a počas svojich dní problém s akné, ktoré sa u mňa objavuje aj zakaždým, keď spapám akékoľvek orechy alebo veľa sladkostí.

Čo sa týka zloženia kozmetiky a mojej citlivosti naň, za život som mala len zopár negatívnych reakcií na kozmetické produkty. Vo všeobecnosti mi nerobí problém konvenčná kozmetika, no pre svoj lepší pocit som sa rozhodla zaradiť do svojej beauty rutiny viac prírodných produktov. Jednak kvôli tomu, že verím, že v prírode sa nachádza množstvo účinných látok a jednak kvôli tomu, že rada nakupujem lokálne produkty. Nejdem však striktne len a len touto cestou (zatiaľ), jednoducho si kúpim to, čo ma práve zaujme. Ak je to navyše prírodné alebo zero waste, mám z toho úprimnú radosť a považujem to za obrovské plus.

V neposlednom rade by som mala povedať, že do kozmetiky neinvestujem celú výplatu, avšak za kvalitné produkty som ochotná si priplatiť. Najčastejšie nakupujem v drogériách a to predovšetkým konvenčnú kozmetiku. Prírodné produkty naopak objednávam z internetu. Ak je to možné, nakupujem priamo u výrobcov, no ak si potrebujem objednať veci rôznych značiek, hľadám vhodný eshop, v ktorom mi ponúknu čo najviac z produktov, ktoré aktuálne zháňam. Našťastie v mojom meste pred nejakým časom otvorili tri skvelé obchody s prírodnou kozmetikou, takže ak je to možné, chodím nakupovať tam.

Kozmetiku testujem skutočne dlhodobo. Pýtate sa prečo? Pretože som proste človek ako každý iný. Aj ja najskôr spotrebujem celé balenie produktu a až potom si otvorím ďalšie. Jednak nemám v kúpeľni toľko miesta, aby som tam mala vystavených desať šampónov a jednak zastávam názor, že kozmetika sa skrátka musí používať dlhodobo, ak chceme aby fungovala správne a aby sme po jej používaní videli nejaké výsledky. Výnimkou sú samozrejme produkty, od ktorých neočakávam žiadne špeciálne účinky - napr. taký rúž na pery sa dá bez väčšej námahy dokonalo otestovať v priebehu pár použití. Naopak krém proti vráskam asi ťažko zaúčinkuje po troch naneseniach na tvár. Takže je to síce od produktu k produktu, no vo všeobecnosti môžem povedať, že kozmetiku používam niekoľko týždňov až mesiacov, kým sa rozhodnem vám o nej napísať. A áno, platí to aj v prípade, že som kozmetiku obdržala v rámci spolupráce. Vždy je pre mňa totižto dôležitejší vlastný názor a dobrá povesť, než rýchly nárast ziskov niekoho iného.

Tak, to by bolo k všeobecným informáciám o mojom beauty fungovaní asi tak všetko a teraz by som prešla k tomu, čo znamenajú výsledné hodnotenia produktov, ktoré používam vo svojich recenziách. Pre praktickosť som sa rozhodla produkty hodnotiť tak, ako to poznáme a ako sme na zvyknuté zo školy - teda pomyselná päťka je najhorší produkt a naopak jednička je najlepší produkt. Keďže sa čas od času u mňa objavujú aj produkty, ktoré si kupujem opakovane a ktoré v mojej kozmetickej rutine majú svoje stále miesto, rozhodla som sa dať týmto produktom špeciálne hodnotenie a síce všetkým dobre známu jedničku s hviezdičkou. Neznamená to, že by obyčajné jedničky boli menej kvalitné, no vzhľadom k tomu, že rada skúšam stále nové a nové veci, nie každý produkt, hoci je vynikajúci, ma chytil za srdce natoľko, že stal mojim svätým grálom. Prejdem ale už ku konkrétnym hodnoteniam, resp. známkam a popíšem vám bližšie ich význam a to, prečo som sa tú ktorú známku rozhodla výrobku udeliť.Jednotka s hviezdičkou alebo môj svätý grál
Takto označený produkt si kupujem opakovane už dlhé roky, zaradil sa teda k mojim svätým grálom a ja naň nedám dopustiť, pretože je niečím extra výnimočný. Je to produkt, ktorý si rozhodne musíte kúpiť tiež, nakoľko je to pravdepodobne láska na celý život a vy z neho budete priam nadšené, to vám garantujem. A teraz už šup šup do obchodu uloviť si vlastný kúsok!
Jednotka bez hviezdičky alebo must-have produkt
Do tejto kategórie zaradím produkt, ktorý hodnotím ako vynikajúci, no pri ktorom zatiaľ nepremýšľam o kúpe ďalšieho balenia. Je to najčastejšie z dôvodu, že mám chuť objaviť aj iné produkty a hoci ide o vysokokvalitný výrobok, z nejakého dôvodu ma nechytil za srdce do takej mieri, aby som ho zaradila k stáliciam v mojej kozmetickej výbave.Dvojka alebo fajn produkt, ku ktorému mám len menšie výhrady
Ako bolo zvykom aj v škole, dvojku sme dostávali vtedy, keď sme učivo až na malé detaily veľmi dobre zvládali. A rovnaký význam má táto známka aj v mojom hodnotení produktov. Ak výrobok dostane známku 2, znamená to, že dobre splnil to čo sľúbil, no v niektorých oblastiach má menšie medzery. Výrobca tohto produktu si ale môže zatlieskať, svoju úlohu zvládol a produkt sa bude určite dobre predávať.Trojka alebo produkt, nad ktorého kúpou je treba sa zamyslieť
Pri takto označenom produkte je rozhodovanie spravidla najťažšie. Trojka znamená, že produkt je priemerný, teda ľudovo povedané - neurazí, nenadchne. Má síce nejaké svetlé stránky, no zároveň mi na ňom prekáža viacero vecí. Pri zvažovaní kúpy nie je na škodu prečítať si recenzie ďalších blogerok a ujasniť si, či ste tomuto výrobku ochotné odpustiť jeho nedostatky. Častokrát pri takto hodnotenom produkte rozhoduje práve jeho cena.Štvorka alebo ooops, tak toto veľmi nevyšlo
Nuž áno, aj to sa občas stáva. Tento produkt sa skrátka príliš nepodaril. Nie je to síce koniec sveta a niekomu možno predsalen bude vyhovovať, no z mojej strany došlo z väčšej časti k sklamaniu. Možno že je tento produkt naozaj zlý a možno len ja nie som jeho cieľovka. Ktovie. Každopádne ja sa k takto hodnotenému produktu viac nevrátim a jeho kúpu neodporúčam.


Päťka alebo čo to sakra je?!
Či chceme či nie, niektoré produkty sú skrátka tak príšerné, že letia rovno do koša. Sú to takzvané totálne faily, ktoré väčšinou nenávidia všetci. Tých prešľapov je pri týchto výrobkoch toľko, že asi ani nemá cenu hľadať na nich čosi pozitívne. Obvykle sa pri takýchto produktoch sama seba pýtam kto toto vôbec mohol pustiť do predaja. Proste otrasné! Nedávajte mi to ani zadarmo, ani za milión, skrátka nikdy. Dajte to odo mňa rýchlo preč!